Шарена изборна коалиција за нокаут на Груевски

by fokus 12:51
12:51

Сите најави и сигнали од политичките партии се движат во насока дека предвремени парламентарни избори ќе се спроведат наесен, најдоцна на почетокот на ноември, организирани од концентрациска политичка влада со поделба на ресорите меѓу четирите големи партии, но без заменик-министри со право на вето.

Иако се очекува дека Никола Груевски повеќе никогаш нема да се врати на премиерската функција, сепак неговата ВМРО-ДПМНЕ има блага предност пред најголемиот политички ривал, па затоа првиот човек на СДСМ, Зоран Заев, бара модалитети како да го анулира овој дефицит.

- Advertisements -

Во таа насока, се разгледуваат можностите за зголемување на коалицискиот потенцијал, така што освен вклучување на нови коалициски партнери и граѓански активисти, се размислува за првпат да се формира предизборна македонско-албанска коалиција.

Што велат партиските анализи и проценки за оваа идеја и кои се аргументите „за“ и „против“?

Пишува
Влатко СТОЈАНОВСКИ

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”