СДСМ, ДУИ и ДПА ќе ја изгласаат амнестијата?

by Фокус 11:57
11:57

Со новиот предлог за амнестија на пратеникот Трајанов, кој е во собраниска процедура, се предвидува целосно и делумно ослободување од издржување затворска казна на осудени лица до 10 години, но тука не се опфаќаат убијци, силеџии, педофили, сторители на кривични дела против државата и дела третирани според меѓународното право.

Меѓу амнестираните би бил и Љубе Бошкоски, а од оваа можност особено стравува владејачката ВМРО-ДПМНЕ, која не би сакала тој да излезе пред избори.

- Advertisements -

Сепак, останува можноста предлогот на Трајанов да добие поддршка од СДСМ, но и од ДУИ и од ДПА, зашто партиите на Албанците имаат интерес пред изборите од затвор да излезат многу осудени лица за полесни кривични дела што се Албанци

Пишува
Влатко СТОЈАНОВСКИ

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”