Референдумот од 8 септември 1991 година ја проби изолираноста на Македонија

by fokus 20:19
20:19

Референдумското изјаснување во соседните земји не наиде на одобрување. Атина го оцени референдумот како скопска опасност за Грција.

Бугарија најави дека ќе ја признае државата, но не и нацијата, а Албанија го одобри бојкотот на албанската етничка заедница во земјата. САД изразија задоволство од умерениот пристап и духот на компромис што ги покажуваше Македонија

- Advertisements -

Пишува
Стојан АНДОВ

ЦЕЛИОТ ТЕКСТ МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ ОД НЕДЕЛНИКОТ “ФОКУС” КОЈ ШТО МОЖЕТЕ ДА ГО КУПИТЕ И ВО ЕЛЕКТРОНСКА ФОРМА НА ОВОЈ ЛИНК