Преродбата лови „шпиони“, ама ги јаде и своите генерали

by Фокус 10:58
10:58

Помпезно најавуваниот судски процес против групата обвинети за шпионажа, поради кој телалите на власта ширеа информации дека од тоа ќе произлезе конспирација за државен заговор, па дури и подготовка на атентат врз премиерот, неделава заврши со високи казни за обвинетите.

Повеќегодишни пресуди паднаа за други кривични дела – уцена, измама, изнуда, а за шпионажа и за оддавање државна тајна, според адвокатите на одбраната, имало многу малку докази.

- Advertisements -

Дали власта го искористи случајот „Шпион“ да расчисти со своите довчерашни сопартијци, генерали и разузнавачи, кои во меѓувреме станаа неподобни и непослушни?

Пишува
Љубиша АРСИЌ

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”