Препораката за членство во ЕУ ќе остане, исто како и натрупаните македонски проблеми

by Фокус 18:20
18:20

И покрај повеќето предупредувања дека ЕК оваа година можеби нема да ја повтори препораката за старт на преговори за членство, нашите извори велат дека тоа, сепак, е можно да се случи.

„Комесарот Филе заминува од оваа  функција и за него е исклучително тешко да го заврши мандатот со гигантски неуспех, како што би било одземањето на препораката.

- Advertisements -

Такво нешто во историјата на ЕК и проширувањето досега не се случило, а извршното тело на ЕУ не сака на себе да го привлекува вниманието на овој начин“, ни изјави висок дипломатски извор за време на нашиот престој во Брисел.

Пишува
Мери ЈОРДАНОВСКА

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот “Фокус”