Петар Богојески: Груевски ги користеше МВР, УЈП и насилници за дисциплинирање на непослушните вмровци!

by fokus 10:43
10:43

Петар Богојески е еден од предводниците на иницијативата за демократизација и модернизација на ВМРО-ДПМНЕ, која бара измена на партискиот статус, со цел членството на партијата да го има главниот збор при составувањето на партиските органи и носењето на партиските одлуки.

Во интервју за „Фокус“, Богојески говори за заканите и притисоците со кои се соочувале членовите, активистите и функционерите што изразиле незадоволство од одредени политики на партиското раководство.

- Advertisements -

Тој посочува оти пресвртна точка за партијата е конгресот во Битола во 2011 година, кога, според него, Никола Груевски почнал да ги засилува насилничките методи, честопати злоупотребувајќи ги и државните институции

Разговараше
Влатко СТОЈАНОВСКИ

ЦЕЛИОТ ТЕКСТ МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ ОД НЕДЕЛНИКОТ “ФОКУС”