Адвокатите на Фамилијата: „Не мора да им веруваме, за да ги браниме!“

by fokus 10:38
10:38

Секој човек има право на одбрана и обезбедување добар адвокат, кој ќе го брани во судницата.

Но, изненадното појавување на адвокатот Сашо Дуковски како бранител на екс министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска предизвика бура од реакции, особено откако Дуковски беше гласен во јавноста со критики за работата на судството и поддршка за работата на СЈО.

- Advertisements -

Водечки адвокати во земјава, за „Фокус“ говорат за својата етика и морал при прифаќањето клиенти, за тоа дали некогаш им кажуваат „не“ на тие што ги бараат како бранители, како и дали нивните лични ставови играат улога во одбраната

Пишува
Кристина ОЗИМЕЦ

ЦЕЛИОТ ТЕКСТ МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ ОД НЕДЕЛНИКОТ “ФОКУС”