„Патриотските“ медиуми гаснат, нема повеќе валкани пари

by fokus 14:41
14:41

Медиумската сцена повторно влегува во бурен и непредвидлив период на промени и прекројувања. Згаснуваат двата весника на МПМ – „Утрински“ и „Вест“, а шпекулациите дека и други провладини медиуми, како телевизија Алфа и ТВ НОВА на Сеад Кочан се пред затворање, стануваат сѐ посилни.

Секнуваат парите од буџетот, кои преку владините кампањи власта ги злоупотребуваше за да обезбеди медиумска поддршка, а со тоа полека, но сигурно го снемува и главното гориво за мегафоните на ВМРО-ДПМНЕ.

- Advertisements -

Истовремено, во кампот на „опозициски“ настроените и професионалните медиуми се случува засилување на кадрите и подобрување на позициите

Пишува
Кристина ОЗИМЕЦ

ЦЕЛИОТ ТЕКСТ МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ ОД НЕДЕЛНИКОТ “ФОКУС”