Двојните аршини на партиската полиција на Митко Чавков

by fokus 14:31
14:31

За време на протестите на Шарената револуција, полицијата не им дозволуваше на демонстрантите ниту да се доближат до барокното седиште на ДПМНЕ, со прекумерна употреба на сила ја разбиваше толпата и ги бркаше демонстрантите пред владата за време на протестите за убиството на Мартин Нешкоски, а веднаш ги уапси протестантите кои лани летото ја нападнаа Народната канцеларија на претседателот во центарот на Скопје.

Минатиот крвав четврток, пак, иако знаеше дека може да дојде до крвопролевање, полицијата скандалозно ги пушти во Собранието протестантите „За заедничка Македонија“, кои предводени од силеџии и инструктори со фантомки на главите се обидоа пред камери да ги линчуваат пратениците на СДСМ

- Advertisements -

Пишува
Ирена МУЛАЧКА

ЦЕЛИОТ ТЕКСТ МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ ОД НЕДЕЛНИКОТ “ФОКУС”