Парламентарни избори во Бугарија: Со Борисов, но без Каракачанов ќе правиме историски договор!?

by fokus 20:46
20:46

Уште сто избори да се одржат во Бугарија, нема да го дочекаме бугарскиот Ципрас, кој магично ќе ни ја отвори вратата на ЕУ.

Но, Борисов може да биде човекот, кој под притисок на Западот ќе се врати на старата реторика од 2017 година и сета вина за влошените односи ќе ја натовари врз грбот на Каракачанов.

- Advertisements -

Лидерот на ВМРО БНД, по поразот на изборите, е идеално жртвено јагне за евентуален историски договор.

Но, сѐ уште е под голем знак прашалник дали и кога Западот ќе нѐ прифати како рамноправен дел од ЕУ?

Пишува
Дејан АЗЕСКИ

ЦЕЛИОТ ТЕКСТ МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ ОД НЕДЕЛНИКОТ “ФОКУС” КОЈ ШТО МОЖЕТЕ ДА ГО КУПИТЕ И ВО ЕЛЕКТРОНСКА ФОРМА НА ОВОЈ ЛИНК