Откако ќе замине Груевски, веќе никој не смее да ги потценува граѓаните

by Фокус 17:40
17:40

Во последните неколку месеци, повеќе од 80 граѓански организации и активистички групи ја формираа граѓанската иницијатива „Граѓаните за Македонија“ со единствена цел – да им се врати општеството на оние на кои им припаѓа.

Тие, како што тврдат делуваат натпартиски, без политички амбиции, со намера да испорачаат барања, со кои ќе се придонесе за подобро здравство, подобро образование, судство, култура и да се спречи узурпација на власта од партиите.

- Advertisements -

Сите се согласни во тоа дека Груевски мора да си оди, екстерното тестирање да се укине, а исто така под итно да се укине и како што велат, налудничавиот Закон за хонорарци.

Се залагаат за департизација во судството и социјална правда.

Тврдат дека понекогаш имаат различни ставови, но целта е иста – да си замине Груевски и никој веќе да не може да одлучува без да ги праша граѓаните

Пишува
Ирена МУЛАЧКА

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”