Груевски бега од меѓународна истрага, Вучиќ се правда дури од Вашингтон

by Фокус 17:30
17:30

По посетата на српскиот премиер Вучиќ на Вашингтон веќе е јасно дека Белата куќа е загрижена за улогата на Белград во разузнавачките игри околу кумановското сценарио.

Зошто инаку Вучиќ во изјава пред Белата куќа би изјавил дека Србија на никаков начин не учествувала во предизвикувањето и продлабочувањето на кризата во Македонија. Кому му беше неопходно ваквото јавно правдање на српскиот премиер за настан во Македонија, и тоа од САД?

- Advertisements -

Американските безбедносни служби имаат јасна слика што се случувало во Куманово, но за да ја докажат инволвираноста на домашни и регионални безбедносно-разузнавачки структури во сценариото, ќе биде потребна темелна меѓународна истрага.

Власта засега од таква истрага бега како ѓавол од крст!

Пишува
Љубиша АРСИЌ

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”