Нови тужби против очната лекарка што ги ослепе пациентите

by fokus 13:04
13:04

По две години повторно се навраќаме на скандалот „Перде“, во кој 50-тина пациенти ја обвинија очната лекарка од Градската болница „8 Септември“ дека со најновата фако-метода за операција на катаракта или народски кажано ласерска операција на перде, им го оштетила видот.

Поводот за тоа се новите тужби против лекарката од пациенти кои говорат за „Фокус“. Инаку, досега против лекарката се поднесени неколку приватни тужби за несовесно лекување, а нивниот број секојдневно се зголемува.

- Advertisements -

Пациентите се надеваат дека ќе ја истераат правдата до крај, но нивните документи веќе година и пол се чуваат во архивите на Основното јавно обвинителство.

Додека оштетените пациенти чекаат разрешница на случајот, очната лекарка повеќе од една година не е на работа, користи боледување

Пишува
Ирена МУЛАЧКА

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот “Фокус”