Неутралноста на албанските лидери го одржува Груевски на власт

by Фокус 17:40
17:40

На опозицискиот собир за оставка на владата можеа да се забележат многу Албанци, но нивното присуство е спонтано и неорганизирано, бидејќи албанските партии и нивните лидери се однесуваат неутрално во рамки на политичката криза.

Како што може да се дознае, дури и албанскиот премиер Рама на средбата со Ахмети, Тачи, Села и другите албански лидери од земјава побарал тие да изградат заеднички став во однос на политичката ситуација, што значи унифицирање на албанскиот фактор.

- Advertisements -
Banner Renault 300x250

Според набљудувачите и познавачите на политичките прилики, оваа неутралност на албанските водачи всушност значи поддршка за премиерот Груевски

Пишува
Влатко СТОЈАНОВСКИ

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”