Лекарите знаат дека во Владата има психопати

by Фокус 17:50
17:50

Очниот хирург Дејан Ставриќ, повеќе од 20 години работеше на скопската Очна клиника, од каде што пред година и пол замина на работа во приватна болница.

Тој во јавноста ќе остане познат и како прв синдикалец, кој повеќе од 50 дена го предводеше Генералниот штрајк на лекарите за суспендирање на проектот плаќање по успешност.

- Advertisements -
Banner Renault 300x250

Но, ќе остане и запаметен по тоа што доби едногодишна затворска казна за наводно посредување за инвалидска пензија. Ставриќ повеќе од една година води битка по судските лавиринти.

Тој како синдикален лидер долго време жестоко ја критикуваше работата на министерот Никола Тодоров, партиските вработувања, лошите здравствени реформи, недостигот од медицинска опрема, како и лошите услови во кои работат лекарите и се лекуваат пациентите

Разговараше
Ирена МУЛАЧКА

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”