Не мора по секоја цена да правиме влада со победникот кај Македонците

by Фокус 12:50
12:50

Беким Незири, новиот шеф на изборниот штаб на ДУИ, актуелен министер за економија се смета за човек кој имаше метеорска кариера, како во ДУИ, така и во државните органи.

Тој, пак, вели дека неговата кариера има еден логичен след на работите. Во интервју за „Фокус“ говори за очекувањата по изборите.

- Advertisements -

Навестува ретерирање од досегашната позиција на ДУИ дека победниците од двата блока мора да ја сочинуваат идната владина коалиција, со тврдење дека сега за Македонија е најважно да се соединат платформите на идните коалиционери.

Во интервјуто, Незири негира каква било вмешаност во смената на Мухамед Зекири од Алсат-М, иако не крие дека е близок пријател со сопственикот на телевизијата.

Разговараше
Младен ЧАДИКОВСКИ

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”