Насоки за водењето на истрагата во аферата „Пасоши”

by Фокус 11:13
11:13

Пред десетина месеци, „Фокус“ објави истражувачка приказна насловена како „Тајна фабрика за рачна изработка на пасоши! Дали биле користени за избори?“

Анонимен доставувач до редакцијата доставил 15 слики и една видеоснимка, според кои, некаде во некоја куќа или стан постои самоделска работилница за фалсификувани патни исправи на РМ.

- Advertisements -

Анализите од оваа сторија покренаа основано сомнение за инволвираност на власта во изборните измами и сомнеж дека постои долгогодишна практика на владејачката ДПМНЕ за клонирање армија од фантомски гласачи со кои ќе се изигра волјата на народот.

Во продолжение би сакала, обичниот читател, специјалниот обвинител и стручниот тим што ќе го оформи за истражување на овие наводи да го упатам на селектирани детали од сликите кои укажуваат на 80-90 изработени фалсификати од патната исправа

Пишува
Д-р Мимоза РИСТОВА

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”