Кој може да го амнестира Груевски: Заев или Обама?

by Фокус 17:10
17:10

Во кожата на пастирот сега мора да е страшно неподносливо. А само пред седум-осум месеци, како услов за враќање на СДСМ во Собранието, Заев го молеше поради интересите на Македонија да прифати техничка влада, и тоа не веднаш, туку неколку месеци пред следните избори, кога и да се одржат тие.

Тој предлог на Груевски сега му изгледа како недопирлив сон, како овошен куп од свежо набрани јагоди и тазе скинати цреши.

- Advertisements -

И сигурно се има стопати покајано што не го прифати.

Немаше да помине низ голготата на резилење со „бомбите“ до својата криминална срж и немаше да си ја ваби судбината во кошмарни ноќи – каде по падот?

Пишува
Зоран ДИМИТРОВСКИ

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”