Кога СДСМ протестира тоа е насилство, кога ВМРО-ДПМНЕ дивее тоа е демократија!

by Фокус 19:15
19:15

На домашна адреса на четворица опозициски симпатизери, меѓу кои и Мирослав Шиповиќ, им стигнале условни пресуди од три месеци затвор, за учество во толпа и напад врз службени лица поради обидот да упаднат на седницата на Општина Центар во јуни 2012 година, кога градоначалникот од ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Тодоровиќ, и советниците ги менуваа имињата на улиците.

А за инцидентот од јуни 2013 година, кога симпатизери и членови на владејачката партија ја кршеа општината за да ја одбранат црквата „Свети Константин и Елена“, чија изградба наводно требаше да ја сопре новиот урбанистички план, нема ниту истрага, ниту судење!

- Advertisements -

Пишува
Љубиша АРСИЌ

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”