Кекеновски и „тројката“ ќе прават движење „ИМА ИДНИНА“!

by Фокус 09:01
09:01

Најголемата владејачка партија се подготвува за редовниот изборен конгрес што треба да се одржи викендов во Куманово, на кој Никола Груевски најверојатно нема да добие противкандидат, откако Јове Кекеновски неодамна беше исклучен од партиското членство.

Поради тоа, Кекеновски и неговите соработници, кои бараат реформи во ВМРО и оставка на владата поради аферата со прислушувањето, ја разгледуваат можноста за паралелен конгрес.

- Advertisements -

Другата поверојатна опција што им стои на располагање е да покренат движење, кое на крајот неминовно ќе прерасне во политичка партија, која ќе ја збогати конкуренцијата во десницата, а ќе нема предрасуди да соработува со левицата, сѐ додека не се изборат за политички промени

Пишува
Влатко СТОЈАНОВСКИ

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”