Кекеновски го брани гарда, а пак „желките“ не сакаат пресметка со генералот Ангелов!

by Фокус 18:00
18:00

Како што одекнуваат детонациите од Бихаќка, пропагандата на режимот очајнички бара спас во медиумско разигрување на црните сценарија за граѓански судири кои божем ги подготвува опозицијата заради насилна промена на власта, одработувајќи за странски центри.

Иако влегувањето на граѓаните со стапови во Владата и таквиот обид да ја избркаат криминалната банда од своето дувло може да се легитимира, сепак, насилството не е неопходно.

- Advertisements -

На народот на располагање му стои ненасилен, пасивен отпор, кој може да биде изразен со блокада на окупираните државни институции од нелегитимно избраната и криминална власт.

Пишува
Зоран ДИМИТРОВСКИ

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”