Како шумата на Водно се претвори во градежно земјиште?

by Фокус 17:20
17:20

Дури пред неколку години се прошири зоната на главниот град во делот на парк-шумата Водно надвор од границите утврдени со концептот за  постземјотресно модерно Скопје, додека зелените површини се пренаменија во градежни парцели.

Опозицијата обвини дека парцелите се во сопственост на домашни и на офшор-компании блиски до владејачкиот врв, па дури и до премиерот.

- Advertisements -

Иако тие стекнале право на сопственост за изградба на над 20.000 квадратни метри станбена површина, за што треба да се исече околу 10.000 квадрати шума, сѐ уште нема никаква градежна активност на ова подрачје, веројатно поради отпор од локалните жители и поради страв од пошироката јавна реакција.

Пишува
Влатко СТОЈАНОВСКИ

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”