Како да се надминат идните блокади во Собранието, Џафери да не им попушта на узурпаторите на говорницата!

by Fokus 10:51
10:51

Со циркусот во Собрание, кој деновиве се одвиваше пред очите на јавноста, се претскажува она што многумина го очекуваа од ВМРО-ДПМНЕ – да блокира голем број собраниски процедури.

Дали оваа тактика, освен за промената на обвинителот Марко Зврлевски, ќе стане пракса и за понатамошните одлуки што ќе се носат во Собранието? Ќе биде ли парламентот повторно блокиран, овојпат со бескрајни реплики, цитирање поезија и злоупотреба на Деловникот?

- Advertisements -

Аналитичарите и експертите велат дека итно се потребни допрецизирања и автентично толкување на Деловникот на Собранието за да се избегнат понатамошни блокади.

Пишува
Кристина ОЗИМЕЦ

ЦЕЛИОТ ТЕКСТ МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ ОД НЕДЕЛНИКОТ “ФОКУС”