Јанкулоска и Јанакиески ќе го извлечат најдебелиот крај

by fokus 13:44
13:44

В петок, 30 јуни, истекува законскиот рок од 18 месеци, во кој СЈО можеше да поднесува обвиненија за истрагите што ги отвори, а кои произлегуваа од незаконски прислушуваните материјали.

Поради недостиг од време, но и бројните опструкции што ги добија од институциите, дел од истрагите на СЈО ќе останат отворени.

- Advertisements -

Според првичните информации, најмногу обвиненија ќе добијат поранешните министри Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески, а во малку подобра ситуација од нив се лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и доскорашниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков

Пишува
Валентина ВУРМО

ЦЕЛИОТ ТЕКСТ МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ ОД НЕДЕЛНИКОТ “ФОКУС”