Ја фалат Државна, а жените им се породуваат во приватни болници

by Фокус 11:34
11:34

Смртта на 33-годишната родилка од Тетово, која починала поради лекарски пропуст беше поводот да ја отвориме темата во какви услови се породуваат родилките во јавното здравство и зошто сопругите на актуелните македонски функционери, министри, пратеници и портпароли од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, кои редовно ги фалат здравствените реформи, се породуваат во приватните болници?

Според информациите до кои дојдовме, сопругите на Груевски, Ѓорчев, Спасеновски и Јанакиески се породиле во приватната болница „Систина“, додека сопругата на портпаролот на МВР се породила во приватната болница „Ремедика“.

- Advertisements -

Покуси за информација останавме само за тоа каде се породила сопругата на шефот на кабинет на Груевски, Мартин Протогер.

Познато е само дека својот прв син го родила во приватна клиника, но како државна тајна се чува името на болницата

Пишува
Ирена МУЛАЧКА

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”