Ивана Туфегџиќ: Студентскиот парламент е криминална структура со разработени методи за опстанок

by fokus 12:56
12:56

Ивана Туфегџиќ е магистрант по Уставно право на Правниот факултет „Јустинијан Први“. Стана препознатлива во јавноста по критичките настапи во одбрана на студентските права.

Со Студентскиот пленум застана зад окупацијата на Универзитетот „Кирил и Методиј“ за да се спротивстави на Законот за високо образование, а последните денови е активна во обид да издејствува поништување на изборите за Студентскиот парламент.

- Advertisements -

Нејзините улични пораки се гласни, но малкумина во власта ги слушаат. Во разговор за „Фокус“ таа зборува за полициското насилство врз студентите, за обидите студентите да се претворат во аморфна маса, за молкот на професорите и за пристрасната Ректорска управа која не сака да мрдне со прст за да се надминат студентските конфронтирања

Разговараше
Љубиша АРСИЌ

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”