Хојт Ји ќе му каже на Груевски дека со Иванов ги чека меѓународен суд!

by fokus 12:09
12:09

Впрочем, реалноста е сурова. Дипломатски извори за „Фокус“ тврдат дека Хојт Ји, кој во понеделник ќе се сретне со лидерите на политичките партии, носи три пораки од САД кои се усогласени и со Европската унија.

Првата е ургентно да се одблокираат демократските процеси во Македонија, односно претседателот веднаш да му го даде мандатот на лидерот на парламентарното мнозинство уште во текот на наредната недела, за итно да се формира влада.

- Advertisements -

Втората порака е…

Пишува
Зоран ДИМИТРОВСКИ

ЦЕЛИОТ ТЕКСТ МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ ОД НЕДЕЛНИКОТ “ФОКУС”