Груевски ќе биде казнет од своите вмровци!

by Фокус 11:57
11:57

Јове Кекеновски беше кандидат за претседател на државата на последната конвенција на ВМРО-ДПМНЕ, но раководството и Груевски застанаа зад Иванов.

Во изминатиов период, тој е особено активен во јавноста со своите колумни во кои го изразува незадоволството од актуелната политичка состојба. Кекеновски е професор на Факултетот за туризам и угостителство по предметот меѓународни институции во туризмот.

- Advertisements -

Тој е еден од најстарите вмровци, кој во партијата е уште од нејзиното основање и отворено го искажува своето незадоволство од тоа во што се претворила неговата матична партија.

За „Фокус“, Кекеновски ја коментира популистичката политика на власта, разочараното и незадоволно членство, нарушениот демократски амбиент во државата, окупираните медиуми, потребата од студентските протести

Разговараше
Ирена МУЛАЧКА

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”