Груевски ја спречува вистината за „Монструм“ и за Мартин Нешкоски

by fokus 13:18
13:18

Од Специјалното јавно обвинителство неодамна се пожалија дека има многумина што сакаат да сведочат како заштитени сведоци, во откривањето на криминалите на власта, но се откажуваат поради ризикот да бидат откриени, и покрај заштитата.

Затоа поднесоа иницијатива за измени на постоечкото законско решение, во кое, меѓу другото, бараат идентитетот на овие сведоци да остане непознат и за републичкиот јавен обвинител, во случајот Марко Зврлевски и директорката на Управата за извршување санкции, Лидија Гавриловска.

- Advertisements -

Но, Никола Груевски се изјасни дека ВМРО-ДПМНЕ нема да ја поддржи оваа иницијатива

Пишува
Валентина ВУРМО

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот “Фокус”