Владимир Пивоваров: Немаше вистински истраги за Крпач и за Младенов!

by fokus 13:29
13:29

Полициската кариера ја почнал во 1985 година, како инспектор по економски криминал, а ќе дотурка до шеф за воено разузнавање и контраразузнавање во Министерството за одбрана.

Иако од 2005 г. се посветува на професурата, сепак, Владимир Пивоваров шест месеци и 10 дена беше советник на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, за безбедноста и контраразузнавањето.

- Advertisements -

Во интервјуто за „Фокус“, Пивоваров наведува повеќе контроверзии од истрагата за случаите со самоубиството на Коста Крпач, смртта на Никола Младенов и крвавите настани во Диво насеље.

За скандалот со масовното прислушување, пак, тврди дека вистината е сосема поинаква од обвинението во Пуч.

Разговараше
Јадранка КОСТОВА

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот “Фокус”