Дали Дојче телеком е немоќен пред Фамилијата?

by fokus 12:36
12:36

Ако Специјалното обвинителство не добие пристап до доказите што ги бара од македонски телеком, тогаш истрагата за случајот „Таргет“ нема да биде целосно завршена и може да не дојде до обвинение.

Иако власта преку своите луѓе во одборот директори на компанијата врши влијание да се кочи истрагата на СЈО, дипломатски извори за „Фокус“ велат дека влезот на СЈО во телеком се случил под влијание на Дојче телеком, доминантниот сопственик на компанијата.

- Advertisements -

Првата работна средба кај операторот дава сигнали дека телеком може да направи пресврт во односот кон обвинителството на Катица Јанева

Пишува
Кристина ОЗИМЕЦ

ЦЕЛИОТ ТЕКСТ МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ ОД НЕДЕЛНИКОТ “ФОКУС”