Да го сопреме лудилото пред да нѐ сотрат!

by Фокус 18:00
18:00

Александар Поповски е познат и признат режисер и дома и во странство. Неговиот режисерски опус е голем. Во својата 25-годишна кариера, тој има поставено многу претстави и во Македонија и надвор од неа, во Словенија, Хрватска, Србија, Турција…

Моментално, во Љубљана ја поставува пиесата „Добриот човек од Сечуан“, а треба да работи и на текст за фестивалот „Егзит“. Поповски е жесток критичар на власта и на нејзините политики.

- Advertisements -

Тој јавно зборува за проектот „Скопје 2014“ и за милионските суми што се трошат за него, за забранетата слобода на говорот, за неговите колеги блиски до власта, за „бомбите“ на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Но, сепак, надежта за подобра Македонија ја гледа во студентите

Разговараше
Ирена МУЛАЧКА

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”