Братучедот на Јолевски ќе избира меѓу Американците и бизнис- пријателите на Мијалков

by fokus 12:09
12:09

Со тендерската комисија во Министерството за одбрана, која одлучува за скандалозната набавка на оклопни транспортери за АРМ во вредност од 250 милиони евра, за која пишувавме минатиот број, раководи братучедот на министерот Јолевски, Петре Велковски, инаку шеф на неговиот кабинет.

Една од фирмите понудувачи, пак, чешката „Екскалибур Арми“ е во сопственост на чешкиот тајкун Јарослав Стрнад, кој во 2010 година ја купи фирмата „Сувенир“ од Самоков. По сопствено признание Стрнад е добар пријател на Сашо Мијалков

- Advertisements -

Пишува
Љубиша АРСИЌ

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот “Фокус”