По поплавите заразните болести може да експлодираат како темпирана бомба

by fokus 12:06
12:06

По две недели откако страшно невреме го погоди Скопско, сликата во Стајковци, Арачиново и во Ченто сѐ уште е лоша, а, според лекарите, ситуацијата може да стане алармантна.

Ако за краток рок не се исчисти калта од куќите, ако не се отстранат угинатите животни, Македонија може да се соочи со илјадници заболени граѓани од заразни болести.

- Advertisements -

Според волонтерите, пак, надлежните секој ден доаѓаат на терен по неколку часа, парадираат, се сликаат и си одат, а хуманитарна помош најпрвин добиваат партиските членови на ДПМНЕ!

Пишува
Ирена МУЛАЧКА

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот “Фокус”