Боите се најмоќното оружје против тие што ни ја киднапираа младоста

by Фокус 11:02
11:02

Активисти од граѓанската иницијатива „Протестирам“ и од Студентскиот пленум за „Фокус“ говорат за причините што ги предизвикаа да излезат во толкав број и да го излеат својот гнев на скопските улици, за бруталното приведување на демонстрантите од страна на специјалците, објаснувајќи зошто боите станаа нивен заштитен знак со кои ги „бомбардираат“ сите барокни институции и каква е симболиката на Шарената револуција.

Пишува
Ирена МУЛАЧКА

- Advertisements -

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”