1401

by fokus 19:24
19:24

Новиот број на „Фокус“ можете да го купите и во електронски формат на овој линк

СО СВОЈ КАМЕН ПО ГЛАВА
Треба да ѝ се даде рака на Русковска, за храброста да бара криминал и кај актуелни функционери. Но, подгазувањето на процедурата ја избледува претходно дадената заслуга

„КОЛКУ „ТЕЖАТ“ ПАРТИИTE?
Станови, дуќани, канцеларии, ниви, пасишта – со ваков недвижен имот располагаат ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и СП. Колкава е вредноста на овие недвижности и како партиите управуваат со нив?

ЉУБОМИР ЈОВЕСКИ: НЕЗАКОНСКО ПОСТАПУВАЊЕ НЕМА ДА ТОЛЕРИРАМ!
Љубомир Јовески ги открива деталите за „обвинителската кавга“ околу претресот во Управата за финансиска полиција, но и за спогодбите во „Империја“, откривајќи дека Камчев, во еден дел, бил соработник на правдата.

РЕФЕРЕНДУМСКИ ШЕМИ
Референдум или уште еден политички маневар на Мицкоски да се дистанцира од „предавниците“, а да не се отпише кај странците? Се роди и „љубов“ меѓу Мицкоски и Пендаровски, но таа кратко траеше

КОМПРОМИС ИЛИ КРВАВО СЦЕНАРИО!?
Северно Косово се активира во најлош момент. Македонија засега никој не ја споменува како потенцијална прва дестинација каде што би се прелеала косовската криза

БИСЕРА (НЕ) Е ВО ПРАВО
Да одеше Чаплин по умот на некоја тогашна Бисера и други тогашни бисерковци, светот ќе беше посиромашен за едно врвно ремек-дело на филмската уметност – „Големиот диктатор

 

Колумнисти:

Александар НИКОЛОВСКИ
Тажна слика од прославата на Мечкин Камен.Се надевам ова ќе биде последен партизиран и поделен Илинден. Како порака за генерациите што доаѓаат дека може да се обединиме

Бисера КОСТАДИНОВСКА СТОЈЧЕСКА
Одамна е јасно дека тој што сакаше да нѐ врати кон 356 година п.н.е., всушност само си ги наполни џебовите и си ја летна! Останаа тука да го бранат со полни гради и со полна уста Орвел…

Стојан АНДОВ
Под водство на Георги Димитров, Бугарија официјално ги призна македонската нација и македонскиот јазик. Предавањето на моштите на Гоце Делчев било одобрено од Димитров во 1946 г.

Ана ПАНОВСКА
Дајте побргу да си ја завршиме работата со промената на Уставот и да се зафатиме со темелно, акцијашко, ударничко средување на државата. Како во ’45 година

Д-р Гроздан ЦВЕТКОВСКИ
Третата поука за неуспехот на Илинден 1903 било слепото верување во Европа, кое било погубно за македонскиот идентитет и нација, што се повторува и денес со опсесијата ЕУ по секоја цена

Линдита КАДРИУ
И повторно во национален лет кон Лос Анџелес. Најмешан град, со најинтересни ликови. Океански плажи. Полежерен живот, уметнички шмек во баровите, погласна музика… И еден разуздан шопинг