Зошто Зоран Заев политички греши, а историски е во право?

by fokus 17:43
17:43

Многумина сметаат дека нашиот премиер зборува историски небулози во насока на постигнување политички поени, а, всушност, реалноста е сосема спротивна.

Она што јавноста го препишува на неговото незнаење, всушност е наша колективна историска заблуда, на која погрешно нѐ учеле цели 75 години.

- Advertisements -

Колку и да звучи страшно, Заев во интервјуто за БГНјуз кажа историски вистини.

Прашањето што се поставува е дали требаше воопшто да бидат изговорени од негова уста на странска телевизија во дворот на, условно речено, нашиот непријател во овој спор?

Пишува
Дејан АЗЕСКИ

ЦЕЛИОТ ТЕКСТ МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ ОД НЕДЕЛНИКОТ “ФОКУС” КОЈ ШТО МОЖЕТЕ ДА ГО КУПИТЕ И ВО ЕЛЕКТРОНСКА ФОРМА НА ОВОЈ ЛИНК