Зошто и дел од лекарите се против вакцинирањето?

by fokus 22:44
22:44

Според досегашната пракса, Македонија слободно може да се смести во земјите во кои години наназад е развиена антиваксерска кампања, која предизвика букнување на повеќе епидемии.

Повеќе од половина од граѓаните цело време веруваат во теории на заговор околу смртоносниот вирус, од кој досега починаа повеќе од 5.500 граѓани, а исто така толку одбиваат и да се вакцинираат. „Фокус“ веќе подолг период ги следи кампањите против имунизација на социјалните мрежи, па се потрудивме да поразговараме со најжестоките поборници на овие сфаќања, кои никако и на никој начин, како што тврдат, нема да отстапат од своите ставови.

- Advertisements -

Меѓу нив има и доктори

Пишува
Ирена МУЛАЧКА

ЦЕЛИОТ ТЕКСТ МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ ОД НЕДЕЛНИКОТ “ФОКУС” КОЈ ШТО МОЖЕТЕ ДА ГО КУПИТЕ И ВО ЕЛЕКТРОНСКА ФОРМА НА ОВОЈ ЛИНК