Владиците во служба на ВМРО-ДПМНЕ

by fokus 13:16
13:16

Светиот синод брои 12 владици, кои управуваат со ист број епархии. Тие редовно се мета на критики за тоа колкави плати земаат, во какви луксузни автомобили и џипови се возат и колку скапи им се ценовниците за венчавки и погреби. Архијереите секојдневно функционираат по одредена шема.

Троа исповед, троа партиска агенда. Сепак, двајца од нив, кои го заземаат главното место на листата и кои во последните неколку години, покрај црковната водат и политичка агенда, се повардарскиот владика Агатангел и митрополитот преспанско-пелагониски Петар.

- Advertisements -

Двајцата архијереи на 27 април во Собранието, наместо да го осудат насилството, ги бранеа тепачите, а, исто така, цело време претходно беа дел од протестите на иницијативата „За Заедничка Македонија“

Пишува
Ирена МУЛАЧКА

ЦЕЛИОТ ТЕКСТ МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ ОД НЕДЕЛНИКОТ “ФОКУС”