Уште една „вмровска“ компанија со оф-шор педигре

by Фокус 13:02
13:02

Анонимната скопска компанија „Мелимејт“ потекнува од познатите даночни оази каде што се зачнати и најпознатите офшор-фирми во Македонија, како „Ексико“ и „Финзи“.

Како и другите, и оваа фирма се поврзува со луѓе од владејачката ВМРО-ДПМНЕ. Директор на фирмата во моментов е Љупчо Бакев, сопруг на Маргарита Бакев, поранешна директорка на ЈП за паркинзи во Општина Центар од времето на градоначалникот Владимир Тодоровиќ

- Advertisements -

Пишува
Екипа на БИРН

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”