Снегот ги откри трагите на „ѕверките“ што лапнале 1,5 милион евра!

by fokus 14:03
14:03

Јавното претпријатие „Македонија пат“ избра три компании за одржување на патиштата во зимски услови, кои си ја поделиле работата и парите, без притоа да си конкурираат едни на други.

Сопствениците на една од нив поседуваат уште една фирма, која инкасирала милионски суми по пат на договори за јавни набавки од повеќе институции, главно раководени од кадри на ДУИ.

- Advertisements -

Сопственикот на другата компанија, пак, бил акционер во друштво што добило две државни концесии, заедно со екс градоначалникот од Кичево од редовите на ВМРО-ДПМНЕ!

Пишува
Влатко СТОЈАНОВСКИ

ЦЕЛИОТ ТЕКСТ МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ ОД НЕДЕЛНИКОТ “ФОКУС”