Скандалот на скопска гинекологија се шири: Три пациентки заразени со болнички инфекции

by fokus 13:39
13:39

По два месеци откако излегоа информациите во „Фокус“ дека за шест месеци на Гинеколошката клиника починале 80-тина бебиња, од кои само 20 за две недели, се појавија нови смртни случаи, овојпат на пациентки.

На едната од нив која имала обична циста, непотребно и ја извадиле матката, со што и се влошила состојбата и на 17 август починала.

- Advertisements -

На Клиниката има и три пациентки кои се хоспитализирани веќе два-три месеци, затоа што за време на операција закачиле интрахоспитални инфекции.

Се чуваат затворени во изолирани соби за да не ги заразат другите пациентки и бебињата!

Пишува
Ирена МУЛАЧКА

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”