Села сака да ја воскресне ДПА откако Тачи ја претвори во компанија

by Фокус 17:50
17:50

Конечниот епилог на битката за ДПА нема да го даде судско рочиште, туку следните избори, кои ќе покажат кој има поголема поддршка од граѓаните.

Со реактуализирањето на информациите дека партијата може да стане нов член на владејачката коалиција, Тачи оградува околу себе барем еден дел од членството, за кое постои опасност да премине на страната на „реформаторите“, кои веќе добиваат поддршка од роднини на семејството на покојниот Џафери.

- Advertisements -

Во ситуација кога пристапот до пари и врските со центрите на моќта се предност на неговиот лут противник, Села сака да ги придобие партиските членови и неопределените албански гласачи со помош на наративот дека сака да изнесе вистинска опозициска понуда

Пишува
Влатко СТОЈАНОВСКИ

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”