Приватна забава на Груевски со Ахмети и со Тачи

by Фокус 13:20
13:20

Доколку владејачката ВМРО-ДПМНЕ, заедно со албанските ДУИ и ДПА опстојат на ставот по секоја цена да истрчаат на априлски избори без претходно да се направи значителен исчекор во прочистувањето на избирачкиот список и регулирање на медиумската сфера, македонската опозиција ќе ги бојкотира изборите.

Познавачите предупредуваат дека тoa ќе значи вовед во уште подлабока политичка, а можеби и безбедносна криза, дотолку повеќе што одлуката на СДСМ ја поддржуваат албанските опозициски непарламентарни партии, кои, според одредени анкети, сериозно им дишат во врат на ДУИ и на ДПА.

- Advertisements -

Без оглед дали ќе има изборен бојкот или не, изборите ќе бидат тест за двете најголеми партии, на Ахмети и на Тачи, кои повеќе се тараби на кои може да се потпре Груевски, отколку легитимни претставници на Албанците

Пишува:
Влатко СТОЈАНОВСКИ

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”