Пресудата на Верушевски за пиштолот излезе ќор-фишек

by Фокус 12:32
12:32

Пред еден месец, Основниот суд Скопје 1 одлучи да го осуди на тригодишна казна затвор поранешниот прв човек на ДБК, Зоран Верушевски, за поседување службен пиштол од 1982 година.

Во МВР сите знаеле дека е кај него, ама за зло му земаат што самиот не го вратил!

- Advertisements -

За да биде театарот поголем, „Фокус“ дојде до одлука на Врховниот суд, кој во сличен случај прецизно укажал дека МВР е тој што мора да го бара оружјето назад, а не да очекува тој што го поседува самиот да го врати.

Останува да видиме дали сега Апелација ќе прочепка низ судската пракса или ќе оди со глава во ѕид како Кривичниот суд

Пишува
Валентина СТОЈАНЧЕВСКА

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”