Партиска гарда за ширење етничка, верска и политичка омраза

by Фокус 13:01
13:01

Во понеделникот, на маратонска седница беа избрaни новите седум членови на Комисијата за заштита од дискриминација, меѓу кои се најдоа имињата на Тони Науновски, Александар Даштевски и Александар Спасеновски.

Овие имиња беа најмногу спорни за опозиционерите, кои на седницата што траеше речиси 12 часа и беше исполнета со кавги и навреди упатени на сметка на новите членови, тврдеа дека „вмровците“ во Комисијата сакаат да ги вдомат своите партиски приврзаници и дека тоа повеќе претставува комисија за промоција на дискриминацијата, отколку комисија за заштита од неа.

- Advertisements -

Невладините организации и граѓаните обвинуваат дека комисијата работи селективно, во зависност од тоа против кого е наменета претставката – односно, за некои случаи се покренува постапка, а некои остануваат да се чуваат во фиока

Пишува
Ирена МУЛАЧКА

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”