ОЛАФ истражува дали македонски функционери земале мито за „Актор“

by Фокус 14:10
14:10

Додека Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција две години се мисли дали да поведе истрага за случајот со изградбата на автопатот Демир Капија-Смоквица, поради наводен сомнеж за корупција, тешка неколку милиони евра, европската институција ОЛАФ ја превзеде работата во свои раце.

Официјално истражува дали дел од европските пари завршиле во приватни џебови на македонски функционери.

- Advertisements -

Неофицијално дознаваме дека за овој случај во Брисел се пријавиле да сведочат и неколкумина пријавувачи или „свиркачи“, кои се осмелиле да зборуваат поради заштитата која ја добиваат со неодамна усвоениот Закон за заштита на укажувачите

Пишува
Валентина СТОЈАНЧЕВСКА

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”