Ние сме повеќе од милион, тие се неколку пати помалку!

by Фокус 17:10
17:10

На 10 јуни запревме во Брисел, по три дена продолжуваме во Скопје. Каде ќе завршиме…? Во понеделник, на 29 јуни во Скопје почнува второто полувреме на натпреварот: Зоран Заев, лидер на здружената опозиција и на натпартиското, мултиетничко и мултирелигиозно Движење „Граѓаните за Македонија“ против премиерот Никола Груевски и неговата екипа – недемократската, апсолутистичка, корумпирана и криминалнa врхушка.

Целта е враќање на општеството и на државата во рацете на сите македонски граѓани. И на слободата, демократијата и иднината на земјата.

- Advertisements -

Првото полувреме, на 10 јуни во Брисел заврши со резултат 3:1 за Груевски, логистички помогнат од послушните му лидери на ДУИ и ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи.

И главниот „судија“, еврокомесарот Јоханес Хан не се снајде најуспешно, превиде многу работи и на публиката ѝ остави впечаток дека или нема доволно ускуство, или е пристрасен.

Слично како и „аут-судиите“, амбасадорите на САД и на ЕУ, Џес Бејли и Аиво Орав.

Пишува
Александар ДИМИТРОВ

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”