Не сум против „бомбите“ да се користат како докази, само ги изнесов правните дилеми

by fokus 13:00
13:00

Актуелниот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски, неодамна повторно застана на чело на судот, откако на претседателската фотелја седеше и од 2008 до 2012 година.

Случајно или не, со неговото доаѓање се затресе и највисокиот суд во државата, бидејќи скандалите и препукувањата досега беа карактеристични за Кривичниот суд.

- Advertisements -

На виделина излезе нетрпеливоста на Вангеловски со доскорашната претседателка Лидија Неделкова, но и обидот дополнително да се закочи работата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), задача што засега успешно ја вршеше Основниот суд Скопје 1.

Имено, Вангеловски поднесе реферат „бомбите“ од прислушуваните разговори да не можат да се користат како доказ.

Очите на јавноста се вперени кон Врховниот суд и поради јавната седница што претстои за случајот „Монструм“

Разговараше
Валентина ВУРМО

ЦЕЛИОТ ТЕКСТ МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ ОД НЕДЕЛНИКОТ “ФОКУС”