Многу кандидати за специјален обвинител и за прв полицаец

by Фокус 12:09
12:09

Сите очекувања на јавноста се насочени кон тоа кој ќе го наследи Груевски на премиерската функција на почетокот на следната година.

Меѓутоа многу поголема и позначајна улога од техничкиот или преодниот премиер може да имаат новиот министер за внатрешни работи, заменик-министерот за финансии, и пред сѐ, специјалниот јавен обвинител.

- Advertisements -

Ова е затоа што тие може да спроведат истрага за криминалите навестени во „бомбите“ на Заев, да спречат злоупотреби и манипулации на изборниот процес, но и парични трансфери за поткуп на избирачите преку субвенции и вработувања

Пишува
Влатко СТОЈАНОВСКИ

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”